Poniżej literatura, którą polecamy osobom zainteresowanym tematem i zagadnieniami powiązanymi pośrednio z TRE®.

row-of-books-1v40oxd

DLA ZAINTERESOWANYCH TRE®

zaufaj_cialuBerceli David

Zaufaj ciału. Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE)

Ośrodek bioenergetycznej pracy z ciałem, Koszalin 2011

Specyfikacja: A5, miękka, 108 stron, Wydanie I

Opis książki

Ćwiczenia fizyczne (TRE) wywołują psychogenne drżenia ciała, o silnie terapeutycznych właściwościach. Są one tak zaprojektowane, aby ciało mogło uruchomić biologicznie zakodowany w nim naturalny proces leczenia. Jest to metoda redukcji stresu, uwalniania napięć oraz uzdrawiania, która ma swe korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena. Opracowane zostały na podstawie wieloletniego doświadczenia pracy z traumą przez psychoterapeutę bioenergetycznego Davida Bercelego, w taki sposób aby rozluźnić głębokie napięcia mięśniowe powstałe w ciele podczas urazów psychicznych.

Mogą być stosowane przez osoby doświadczające bolesnych i szkodliwych dla zdrowia skutków codziennego stresu, jak i ciężkich traumatycznych urazów. Ćwiczenia TRE są sposobem na samopomoc w przypadku tych, którzy nie mają dostępu do terapii lub innych form pomocy. Ponadto dla wielu osób nie potrzebujących terapii jest to użyteczny sposób na samodzielną regulację poziomu stresu związanego z codziennymi doświadczeniami. Ćwiczenia te mogą uwalniać silne emocje i chroniczne napięcia ciała, dlatego też zaleca się, aby osoby, które przeżyły poważną traumę, wykonywały je przy pomocy i wsparciu specjalisty przy doświadczaniu tych trudnych uczuć

źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/182363/zaufaj-cialu-cwiczenia-ktore-uwalniaja-traume-stres-i-emocje

gdzie kupić? > http://www.bioenergetykalowena.pl/

 

obudzcie_tygrysaLevine A. Peter, Frederick Ann

Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy

Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.

Opis książki

Obudźcie tygrysa proponuje nową i pełną nadziei wizję traumy. Postrzega człowiecze zwierzę jako unikalną istotę, wyposażoną zarówno w instynktowną zdolność do uzdrawiania siebie, jak i intelektualnego ducha, który potrafi ten wewnętrzny potencjał wykorzystać. Zadaje intrygujące pytanie: dlaczego zwierzęta żyjące w naturze, na wolności, chociaż wciąż doświadczają rozmaitych zagrożeń, nie cierpią na skutki traumy? I na nie odpowiada. Zrozumienie dynamiki, która sprawia, iż dzikie zwierzęta nie mają praktycznie objawów traumy prowadzi do odsłonięcia tajemnicy, dlaczego podlega im człowiek.

Obudźcie tygrysa objaśnia objawy traumy i kroki niezbędne do ich wyleczenia. Po urazie ludzie często cierpią na symptomy nerwicowe z powodu pozornie zwyczajnych wydarzeń. Czytelnikowi tej książki ofiarowuje się wycieczkę z przewodnikiem po subtelnych, acz potężnych impulsach, które władają naszymi reakcjami na przygniatające życiowe sytuacje. Aby tego dokonać, trzeba zrobić serię ćwiczeń, które pomogą skupić się na odczuciach z ciała. Traumę można uzdrowić poprzez zwiększoną świadomość tych wrażeń.

recenzje

Życie każdego z nas niesie trudności, na które nie jesteśmy przygotowani. Czytaj, ucz się i przygotuj się na lepsze życie, na uzdrowienie.

Bernard S. Siegal, autor Miłość medycyna i cuda, Bydgoszcz 2008

Fascynująca! Zadziwiająca! Rewolucyjne zgłębianie skutków i przyczyn traumy…

Mira Rottenberg, była dyrektorka Blueberry Treatment Center for Disturbed Children, autorka Children With Emerald Eyes

To niezwykle potrzebna książka. Dzieło geniusza.

Ron Kurtz, autor The Body Reveals oraz Body-Centered Psychotherapy

Levine skutecznie dowodzi, iż nasze ciało jest uzdrowicielem, a psychologiczne blizny po traumie można wyleczyć – ale tylko jeśli słuchamy głosów ciała.

Dr Stephen W. Porges, prof. psychologii, University of Maryland

… fundamentalny wkład do rodzącej się właśnie nauki o współdziałaniu umysłu i ciała i zastosowania jej w leczeniu.

Dr Robert C. Scaer, neurolog, dyrektor Rehabilitation Services w Boulder Community Hospital w Boulder, Colorado

źródło / gdzie kupić?: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/obudzcie_tygrysa,p1551501360

 

Polecamy także:

Berceli David, The Revolutionary Trauma Release Process: Transend Your Toughest Times,

Namaste Publishing, Vancouver, British Columbia, 2008

Berceli David, The Revolutionary Trauma Release Process: Transcend Your Toughest Times,

Namaste Poublishers, Vancouver, British Columbia, 2008 DVD.

Berceli David, Trauma Releasing Exercises: A Revolutionary New Method for Stress/Trauma Recovery

Book Surge Pub, 2005

Berceli David, Trauma Releasing Exercises: A Revolutionary New Method for Stress/Trauma Recovery, 2005 DVD

Jamey Chris, Concise Book of Muscles,

Lotus Publishing, Berkeley, California, 2003.

Keleman Stanley, Your Body Speaks Its Mind,

Center Press, California, 1975.

Literatura dodatkowa

cialo_pamietaBabette Rothschild

Ciało pamięta

Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Opis książki

Uważa się obecnie, że osoby po przebytej traumie zachowują utajoną pamięć traumatycznych zdarzeń w swoich mózgach i ciałach. Pamięć ta często wyraża się w objawach zespołu stresu pourazowego – koszmarach, flashbackach, reakcjach przestrachu i zachowaniach dysocjacyjnych. W gruncie rzeczy ciało takiej osoby nie pozwala o sobie zapomnieć. Zmniejszając przepaść między teorią naukową a praktyką kliniczną oraz między terapią werbalną a terapią ciała, Rothschild przedstawia zasady i techniki pracy z ciałem, które nie wymagają dotyku. Mając na względzie zastosowania kliniczne, gromadzi w jednym miejscu aktualną wiedzę na temat psychobiologii reakcji stresowej zarówno w trudnych sytuacjach codziennego życia, jak i podczas skrajnej i długotrwałej traumy. Dzięki temu klinicyści reprezentujący różne dyscypliny zyskują podstawę do poznania genezy objawów ich pacjentów i do uwzględnienia pracy z ciałem w swojej praktyce. Techniki somatyczne zostały tak dobrane, aby uczynić terapię traumy bezpieczniejszą przy jednoczesnym zwiększeniu integracji między umysłem a ciałem. Pełna zajmujących przykładów klinicznych książka Ciało pamięta ukazuje integrację ciała i umysłu w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Jej lektura będzie interesująca dla klinicystów, badaczy, studentów i zwykłych czytelników.

źródło / gdzie kupić?: http://www.gandalf.com.pl/

 

uleczyc_traumePeter A. Levine

Uleczyć traumę (z płytą CD z ćwiczeniami)

12- stopniowy program wychodzenia z traumy

Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.

Opis książki

Książka wyjaśnia, co się dzieje w naszym ciele i w naszej psychice, gdy doznajemy traumy. Pokazuje też, jak mądrość ciała pomaga traumę przezwyciężyć, i jak znów można się cieszyć pełnią życia.

Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca ćwiczenia całego programu wychodzenia z traumy, które czyta Krystyna Czubówna.

Co to jest trauma?

Trauma jest zranieniem. Nasza psychika, nasza dusza, może odnieść ranę tak samo jako ciało. Trauma jest naruszeniem ochronnej bariery zabezpieczającej przed nadmiernymi bodźcami. Dlatego trauma jest w układzie nerwowym, a nie w wydarzeniu. Prowadzi do poczucia obezwładniającego strachu, przytłaczającej bezsilności i przerażenia.

Wpływ traumy

Trauma jest faktem powszechnie spotykanym. Negatywnie wpływa na nasze postawy i zachowania, prowadzi do uzależnień i utrudnia podejmowanie decyzji. Odbija się na życiu rodzinnym i relacjach międzyludzkich. Może też wywołać fizyczny ból oraz poważne choroby. Ale trauma nie musi być wyrokiem na całe życie! Można się z niej wyzwolić.

Rola czytelnika

Autor, Peter Levine, ma ogromne zaufanie do czytelnika, co raz jeszcze podkreślił w specjalnej przedmowie, którą napisał do wydania polskiego: Jest przekonany, że posiadamy zasoby, które pozwolą nam uwolnić się od traumy. Książka pomaga te zasoby odkryć, uświadomić je sobie i dobrze je wykorzystać.

Podejście somatyczne

Droga prowadzi przez ciało. Musimy tylko zaufać mądrości ciała i wykorzystać wrodzone zdolności do samouzdrowienia: wewnętrzną zdolność do samoregulacji w stanach nadmiernego pobudzenia i zbyt intensywnych emocji.

Dla kogo?

Książka nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak też do wspólnego przerobienia z terapeutą oraz jako podstawa do warsztatów terapii traumy. Dodatkową zaletą książki jest płyta mp3 zawierająca ćwiczenia całego programu.

Zachęta

12-stopniowy program leczenia traumy już pierwszego dnia umożliwia rozpoczęcie uzdrawiającego procesu, który z czasem pomoże ci uwolnić ciało i umysł od negatywnych objawów traumy.

Peter A. Levine (* 1942), wybitny amerykański psycholog i autor, od 50 lat zajmuje się stresem i traumą. Jest twórcą Somatic Experiencing (SE, doświadczanie somatyczne), oryginalnej metody leczenia traumy odwołującej się do mądrości ciała.

Droga zawodowa

Uzyskał doktoraty z biofizyki medycznej i psychologii. Był konsultantem do spraw stresu w NASA. Szkolił i prowadził terapię w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach terapeutycznych na całym świecie. Działał w grupie roboczej zajmującej się reagowaniem na wielkie katastrofy i konflikty etniczno-polityczne.

źródło / gdzie kupić?: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/uleczyc_traume_z_plyta_cd_z_cwiczeniami,p1788085046

 

cialo_a_emocjeElizabeth Michel

Ciało a Emocje

Centrum Pracy z Ciałem

Specyfikacja: B5, miękka, 284, I wydanie

http://www.bioenergetykalowena.pl/towar/szczegoly/208/cialo-a-emocje

 

symbioza_i_autonomiaFranz Ruppert

Symbioza i autonomia

Trauma symbiotyczna i miłość bez uwikłań

Czarna Owca dawniej Jacek Santorski & Co.

http://www.czarnaowca.pl/psychologia/symbioza_i_autonomia,p1931695003

 

bioenergetykaAlexander Lowen

Bioenergetyka

Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej

Specyfikacja: A5, miękka, 316, I wydanie

http://www.bioenergetykalowena.pl/towar/szczegoly/194/bioenergetyka

jezyk_cialaAlexander Lowen

Język Ciała – jak ciało pokazuje osobowość. Fizyczna dynamika struktury charakteru

Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej

Specyfikacja: A5, miękka, 382, I wydanie

http://www.bioenergetykalowena.pl/towar/szczegoly/196/jezyk-ciala-jak-cialo-pokazuje-osobowosc-fizyczna-dynamika-struktury-charakteru

anatomia_emocjonalnaStanley Keleman

Anatomia emocjonalna

Centrum Pracy z Ciałem Joanna Olchowik

Specyfikacja: 163 strony, okładka miękka

http://www.bioenergetykalowena.pl/towar/szczegoly/231/anatomia-emocjonalna

 

 

Literatura – powięź

tasmy_anatomiczneThomas W. Myers

Taśmy anatomiczne

Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem

DB Publishing

http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/9442/tytul/tasmy-anatomiczne-myers-db-publishing

R.Louis Schultz, Rosemary Feitis

 

nieskonczona_siecNIESKOŃCZONA SIEĆ: Anatomia powięzi w działaniu

Virgo

oprawa: miękka, format: 202×254 mm, stron: 156

http://virgobooks.pl/alfabetyczny-katalog-ksiazek/22-nieskonczona-siec-anatomia-powiezi-w-dzialaniu.html

rozluznianie_powiezioweThomas W. Myers, James Earls

Rozluźnianie powięziowe dla równowagi strukturalnej

WSEiT

Oprawa: twarda, 316 str.,

Wymiary: 220 x 285 mm,

http://medbook.com.pl/ksiazka/pokaz/id/11368/tytul/rozluznianie-powieziowe-dla-rownowagi-strukturalnej-earls-myers-